Tasarımcı Canan Alimdar,  Arinna, Assu, Kaluppa ve Tavanna başlıklı 4 seriden oluşan Ninda koleksiyonuyla Hitit uygarlığının izlerini mücevhere taşıdı.

18 yıl sigortacılık sektöründe profesyonel olarak çalışan Canan Alimdar, 2006 yılında başladığı takı tasarımcılığını başarıyla yürütüyor.  Bugüne kadar birçok sergi açan ve tasarımın A’dan Z’ye müthiş bir titizlikle her aşaması hakkında eğitim alıp kendini geliştiren tasarımcı Alimdar, meslekteki 10. yılını özel bir koleksiyonla taçlandırdı.  Tasarımcı, Anadolu topraklarında önemli ve kalıcı eserler bırakan medeniyetlerden biri olan Hititler’den esinlenerek 70 parçadan oluşan bir koleksiyona imza attı. Canan Alimdar, koleksiyonun ana teması hakkında şunları söyledi:

“2017, benim 10. yılım ve ben de bu yıla özel bir koleksiyon hazırladım. İlk başta Hititleri çalışmaya başladım. Özellikle üçgen figürü çok dikkatimi çekti. Çivi yazısı da üçgen formunda. Hiyeroglif yazıda “üçgen” iyilik anlamında kullanılıyor. Ters üçgen ise dişiliği temsil ediyor, hiyeroglif yazıda ikizkenar üçgen ise bir şehri ifade ediyor. Bu nedenle koleksiyonda form olarak üçgenle çalışabileceğimi düşündüm. Hititlerden geriye kalan belgelerde de çok fazla takı yok. Bu yüzden koleksiyonu hazırlarken taş belgeler üzerindeki figürlerden esinlendim. Mesela elbise detayları, mühürler ve üçgen figürler üzerinde çalışarak koleksiyonumu oluşturdum. Ninda koleksiyonu Arinna, Assu, Kaluppa ve Tavanna başlıklı 4 seriden oluşuyor ve bu koleksiyonda 70’e yakın parça var. Koleksiyonda, döneme ait belgelerde sıkça rastlanan halka küpeler, bilezikler ve ürünlere özel olarak hazırladığım zincir kolyeler var. 

“Ninda”, ne anlama geliyor!

Koleksiyonun adını taşıyan Sümerce “Ninda” kelimesi, Hitit çivi yazısının çözümünde anahtar olarak kullanılmış ve Hitit tarihinin gün yüzüne çıkmasında çok önemli rolü olan bir ideogram. Tasarımcının Ninda koleksiyonu, 9 Şubat-13 Mart 2017 tarihlerinde Adahan İstanbul Otel’de gerçekleşen “Ninda” sergisinde sergilendi. Sergi, aynı zamanda Hititlerle ilgili seminer, konuşma ve atölyelere de ev sahipliği yaptı.