6 kadın tasarımcının bir araya gelerek açtıkları 2Arts1Shop, tasarımcıların ürünlerini sergilendiği bir mağazanın dışında, birbirlerinden güç aldıkları ve içlerine sinen işlere imza attıkları bir yer. Birbirinden farklı ve başarılı işleriyle bir arada olan bu kadınların ortak tutkusu takı…

 

Bu 6 kadın, bir araya gelerek hem birbirlerinden güç alıyor, hem de içlerine sinen işlere imza atıyor. Her biri başka sektörden gelen ve artık sadece bu mesleği yapmaya gönül vermiş kadınlar... 2Arts1Shop’un çatısı altında bir araya gelen, birbirinden farklı tarz ve hayal gücüne sahip bu 6 kadın tasarımcının başarı hikayesi, herkese ilham olacak cinsten. Kimi reklamcı, kimi tekstilci, kimi de kimya mühendisi… Ama, ortak tutkuları takı. Aldıkları eğitimleri, tezgah başındayken hissettikleri mutlulukları ve insanlara yaptıkları işleri sergileme isteklerini anlattıklarında hepsinin gözlerinin içi gülüyor. Aslında onları bir araya getiren ve yollarının kesiştiği yer sektörün murassa ustası Hraç Arslanyan’ın kurucusu olduğu Mahreç Sanatevi… Çok kıymetli ustalardan sadekarlık eğitimi aldıklarını söyleyen tasarımcıların bir de mesajı var; “Üretmek mutluluktur, birde kadın dayanışması eklenince bizden güçlüsü yok. Şimdi tek hedefimiz mağazamızda daha çok kişiyi ağırlamak ve bizler gibi tasarım ürünlerini seven müşterilere ulaşmak.” Aslında ekip, 6 kişiden oluşuyor; ancak ‘Ahsem Kaya’ şehir dışında olduğu için aramızda bulunamadı.

Nilay Bayındır-Linya Jewellery
Takı tasarımcısı olmadan önce tekstil alanında çalışıyordum; ancak 2 buçuk yıl önce Linya Jewelry markamı kurarak bu mesleğe başlamış oldum. Mahreç Sanatevi’nde sadekarlık eğitimimi alarak markamı kurduğum için çok mutluyum. 2Arts1Shop mağazamızda biz, 6 kadın tasarımcıyız ve birlikte çok daha güçlüyüz.

Eda Meriç-Edale Jewelry
Mesleğim reklamcılık; ama hiç yapmadım. 15 yıl önce sadekarlık eğitimi almıştım; ancak yoğun iş hayatı sebebiyle yarım bıraktım. 5 yıl önce tekrar severek başladığım işime geri döndüm. 2Arts1Shop’da hep birlikteyiz ve kadın dayanışması içerisindeyiz. Umuyorum ki hep böyle güzel geçer.

Dilara Silisan-Dilaqua
Aile mesleğimiz bakır dökümdü, ben de uzun yıllar aile mesleğinde çalıştım. Mahreç Sanatevi ve çeşitli yerlerde eğitimler aldım. 6 kadın olarak burada olmaktan çok mutluyum. Birbirimize hem destek, hem güç veriyoruz ki bu en önemli şey.

Zeynep Çisem Sezer- ZCS Takıları
5 yıldır kendi markam üzerinden tasarımlar yapıyorum. Kapalıçarşı’da sadekarlık eğitimi alarak bu mesleğe geçtim. 2Arts1Shop’da bir kadın gücü ve dayanışması görüyorsunuz. Ben çok büyük keyif alıyorum burada olmaktan.

Sibel Tüfekçiler -Pinkkme Jewelry
2011 yılında kurumsal hayatı bırakıp gönlümdeki işi yapmaya karar verdim. Hayatımda ilk defa gerçekten keyif aldığım işi yapıyorum. Bu mağazayı da diğer kadın arkadaşlarımla beraber kurarak çok keyifli bir yola çıktık.

2Arts1Shop: Osman F. Seden Sk. No:12, Teşvikiye