Coface Ticari Gruptan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Gençtürk, Gana’nın ihracat için büyük potansiyel taşıdığını belirterek, para transferleri konusunda sıkıntı yaşanmaması için Türk bankalarının Afrika’da yer olması gerektiğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ihracatın rota ülkesi olarak belirlediği “GANA” hakkında neler söylemek istersiniz?
Gana Coface’ın ülke değerlendirme notlarında hem ülke notu, hem de iş ortamı notu olarak B ile derecelendiriliyor. 26.8 milyon nüfusu ve 1401 USD GSMH ile Afrika kıtasında yer alan en önemli ülkelerden biri diyebiliriz. 2016’de yüzde 3,6 olan büyümenin, 2017’de yüzde 5 olması bekleniyor ve bu nedenle de ihracatçılarımız için potansiyeli oldukça yüksek.

Gana’yla ticaret yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Hepimizin bildiği gibi, çok büyük ülkelerde riskli firmalar olabileceği gibi, küçük veya henüz keşfedilmemiş ülkelerde de oldukça güvenilir firmalar olabilir. Bu nedenle Coface olarak ihracatçılarımıza öncelikle alıcıların ödeme performanslarını takip etmelerini ve bilgiye dayalı kararlar vermelerini öneriyoruz. Daha güvenilir bir ticaret için ise mutlaka ticari alacak sigortasıyla satış yapmalılar. Gana’da para transferleri konusunda sıkıntılar mevcut. Türk bankalarının sahip oldukları deneyimle Afrika’da yer almaları bu nedenle önemlidir. Para transferinin açıklıkla çözüme ulaşmadığı sözleşmelere imza atmamalılar. Ayrıca vize, teminat mektubu ve gümrük mevzuatını göz önüne alınması gereken diğer konular arasında sıralayabiliriz.

Gana’yı Afrika kıtasında diğer ülkeler arasında öne çıkaran unsurlar neler?

Gana’da gümrük vergisi muafiyeti, sermaye muafiyeti, kurumlar vergisi teşvikleri ve yatırım garantisi gibi çeşitli teşvik sistemleri bulunmaktadır. Gana, 2016 yılında Sahraaltı Afrika’da Türkiye’nin en büyük 4. ticaret ortağı olmuştur. Bu dönemde, Türkiye Gana’ya yaklaşık 300 milyon dolarlık ihracat yapmıştır. Başlıca ihracat kalemleri elektrik malzemeleri, çimento ve plastiktir. Gana’dan ise 2016 yılında 180 milyon dolarlık ithalat yapılmıştır. Başlıca ithalat kalemleri kakao ve balık gibi gıda ürünleridir. Gana’da sanayi ve hizmetler, tarıma kıyasla daha hızlı büyümektedir. Kalkınma açısından enerji sektörü ön plandadır. Ülkede inşaat, tarım (turunçgil ve meyve üretimi, konserve sebze, kakao üretimi, ticari orman plantasyonu vb.), ahşap işleme, hayvancılık, madencilik, enerji, turizm, demiryolu ve eğitim alanında yatırım fırsatları bulunmaktadır. Hayvancılıkla ilgili çiftliklerin kurulması, gıdaların işlenmesi ve depolanması alanında iş fırsatları olabilir. Doğrudan taşımacılık Gana’da önem taşımaktadır. Özellikle yük taşımacılığı konusunda yeterli gelişim sağlanırsa ticaretin olumlu etkileneceğini resmi makamlar ifade etmektedir.