Asıl mesleği şehir planlamacı olan Işın Çaçur, 12 yıldır tasarıma olan tutkusuyla farklı koleksiyonlara imza atıyor. Kendini yenilemekten ve farklı olanı denemekten vazgeçmeyen Çaçur, kişiye özel tasarım yaparken aslında onlara ‘hikaye’ yazıyor.

Mücevher tasarımcısı olmaya nasıl karar verdiniz? 
Mesleğimde çalışırken iş sonrasındaki zamanımda kendimi geliştireceğim kurslara gitmeyi çok severdim. Seramik ve porselen boyama kursu için Caferağa Medresesi’ne gittiğimde kuyumculuk kursundan çıkanları gördüm. Ellerinde yaptıkları ürünler vardı, o 3 saat içinde yüzük, küpe yaptıklarını öğrendiğimde epey şaşırmıştım. Sonra nasıl olduğunu anlayamadığım karşı koyulmaz bir duyguyla kuyumculuk kursuna kayıt oldum. Üç yıllık eğitimden sonra kendi işimi yapmaya karar verdim.

Markanızın oluşum süreci nasıl gelişti?
Ray Silver’ın oluşum süreci, biraz da firmam altında ne yapacağımı bulma sürecimle örtüşüyor. Başlarda nasıl ilerleyeceğime çok emin olmamakla birlikte içimdeki sesi dinlediğimde beni o zamanlar, müzelerle çalışmaya ve onlara özel koleksiyon oluşturmaya itti. İlk siparişimi Kültür Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nden (DÖSİMM) almıştım. İstanbul Modern’e özel kol düğmesi ve ayraç serisi çalıştım. Takı dışında aksesuar olarak neler yapılabilir diye düşündüğümde, kitap ayracı, zarf açacağı, bardak altlığı gibi hem prestijli, hem de ofis kullanımına yönelik gümüş ürünler serisi oluşturdum. İstanbul Modern’den sonra da Pera Müzesi’yle uzunca bir süre çalıştım. Ardından İKSV’yle çalıştım, 40. yılına özel koleksiyon yaptım.


Tasarımlarınızda hangi materyalleri kullanıyorsunuz? 
Bu işi yapmadan önce de gümüşe özel ilgim vardı. Üniversitede gümüş yüzüklerim meşhurdu, her gün farklı 3-4 yüzük takardım. Tasarımlarımda gümüş, en temel malzemem. Zaman zaman ürünlerimde pleksi, cam, ayna, boynuz, seramik gibi malzemeler kullandım. Yarı değerli taşlardan ametist, en tercih ettiğim taştır.

Son koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?
Takı olarak farklı olanı ortaya koymak dışında kullanılmak üzere üretilmiş sanat ürünleri yani giyilebilir sanat olarak tanımlıyorum bu koleksiyonu... Hem teknik, hem de süreç anlamında epey öğretici ve Ar-Ge süreci olan bir çalışmaydı. ‘Dantel Takılar / Lace Collection’ deyince sanki çok basitmiş gibi gelse de ilk başta, ürünleri görünce öyle olmadığını görüyorsunuz. Kendi ördürdüğüm dantelleri önce şekillendirdiğim, sonrasında da gümüşle kaplatıp işlediğim tamamen el yapımı ürünler serisidir.Tasarımlarınızın özel olması için neler yapıyorsunuz?
Çok basit, özel hikayeler yaratıyor, özenli el işçiliğiyle sınırlı üretiyorum. Kişiye özel siparişlerde o kişinin takıyı ilk eline aldığında kendinden bir parça bulacağı özel tasarım yapıyorum, bir nevi o kişiye özel hikaye yazıyorum.

Son olarak tasarımlarınızı satın almak isteyenler nerelerden ulaşabilir?
Ray-silver.com  ve sosyal medya hesaplarım (jewelrybyisincacur, @rayysilver) üzerinden ulaşabilirler. Online olarak Zet’deki mağazamdan satış yapıyorum. Hem sitemde, hem de facebook ve instagram üzerinden online mağazaya erişim mümkün. Ayrıca, Ankara Cer Shop’da da ürünlerim yer alıyor.