Rezan Has Müzesi’nde devam eden ve yoğun ilgi nedeniyle üçüncü kez uzatılan “Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde” sergisi kapsamında anlamlı bir etkinlik düzenlendi.

Türkiye Ermeniler Patrikliği Kaymakamı Episkopos Karekin Bekçiyan, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, Rezan Has Müzesi Müdürü Ahu Has, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Şişli Spor Kulübü Başkanı Alen Tekbıçak, Şişli Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sevan Kılıçyan, organizasyon başkanı Najda Şadıyan’ın katılımıyla gerçekleşen davette, tasarımları sergilenen kuyum ustaları da vardı.  

Rezan Has Müzesi ve Şişli Spor Kulübü birlikteliğiyle düzenlenen davetle, daha fazla çocuğun spor yapmasına olanak sağlayan bir sosyal sorumluluk hareketi gerçekleştirilmiş oldu. Küratörlüğünü Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan ve Yrd. Doç. Dr. Ayşe Elif Coşkun Orlandi’nın üstlendiği “Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde” sergisi kapsamında özel bir davet düzenlendi. Rezan Has Müzesi’nde devam eden ve yoğun ilgi sebebiyle 31 Ekim tarihine kadar uzatılan sergide, Kadir Has Üniversitesi ve Rezan Has Müzesi sponsorluğunda Şişli Spor Kulübü davetlileri ağırlandı.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, “Kapalıçarşı kuyumculuğunun bu denli güzel bir sergiyle anlatılmaya çalışması bizleri çok mutlu etti. Burada olmaktan gurur duyuyorum. Usta-çırak ilişkisinin hala az da olsa varlığı ve el emeğiyle üretim yapan kuyumcu ustalarımızın olduğunu bilmek çok güzel… Bunlar bizim kültürümüz, yaşadığımız topraklardaki kazançlarımızdır. Bu bilinçle gelecek nesillere de bu değerleri anlatmak ve aktarma adına bu serginin devamının gelmesini çok önemsiyoruz. Misafirperverliklerinden dolayı üniversite sahiplerine çok teşekkür ediyorum. Bu hassasiyetlerinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Gelecek ustalarımızındır. Biz İstanbul Kuyumcular Odası olarak 4 yıldır sektörü ve ustaları destekleyici birçok icraatımız oldu. ÖTV’yi kaldırdık. Yurt dışından gelen bitmiş takıya vergi getirildi ve hammaddeye vergi kaldırıldı. Akabinde KKDF sorununu çözdük. Baktığımızda kuyumculuğun, mücevherciliğin geleceğini tamamen kurtardık. Artık çocuklarımızı, üniversite mezunlarını kuyumcu olmaları için zorlayabilirsiniz. Çünkü, mücevherde  kanunda da değişiklikler yapıldı. Çocuklarımız çok rahat pırlantayı cebinde taşıyabilir. Kuyumculuk; artık çok güzel yerlere geliyor, bundan emin olabilirsiniz. Bu geceyi düzenleyenlere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Şişli Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sevan Kılıçyan, “Kapalıçarşı’nın dünyaya ışık tutan, özgün bir hikayesi var. Gerek bu hikayenin dünyaca ünlü günümüz temsilcilerinin tezgahlarından çıkmış biricik örneklerinin ihtişamına şahitlik etmeye, gerekse de UNESCO’nun zanaatkarlarımıza verdiği değerin altının çizilerek farkındalığın artmasına vesile olmak bizleri mutlu ediyor. Rezan Has Müzesi’nde gerçekleştirdiğimiz bu buluşma, daha çok çocuğun spor yapmasına da imkan tanıyacak. Sporun ve sanatın aynı dili konuştuğuna, birbirini tamamladığına inanan bir kulüp olarak kurumsal sosyal sorumluluklarımız kapsamında sporcularımızın çok yönlü gelişimine katkıda bulunmak, yeteneklerini keşfetmelerine fırsat sunmak amacıyla çeşitli sanat faaliyetlerini takip ederek, çocuklarımızın katılımlarını ve üretimlerini teşvik etmeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Rezan Has Müzesi Müdürü Ahu Has, “Bir üniversite müzesi olmamız ve kültürel değerlerimizi gelecek nesillere aktarma yükümlülüğümüzün bilinciyle, ne kadar çocuğa ulaşırsak bizim için o kadar kıymetlidir. Sanatın, sanatçının, bilimin ve kültürel varlıklarımızın değerinin anlaşılması, korunması ve yaşatılması için daha çok çalışmamız gerekiyor. Bizler de emin adımlarla hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz” dedi.

Sergi 31 Ekim’e kadar ziyarete açık
UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ envanteri kriterlerini karşılayan, Kapalıçarşı’nın 550 yıla varan köklü kuyumculuk geleneğinin temsilcileri ustaların hikayelerini ve eserlerini içeren “Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde” sergisi, İstanbul kuyumculuk mirasının izlerini sürmeye devam ediyor. Cevherin en yalın halden mücevherin en göz alıcı haline bürünmesinin yolculuğuna tanıklık edilebildiği ve TÜBİTAK destekli bilimsel bir projenin bulgularından beslenen sergi; sadekarlık, mıhlayıcılık, cilacılık, kalemkarlık, minecilik gibi geleneksel üretim kollarına da ışık tutuyor. Serginin üçüncü kez uzatıldığının bilgisini veren Rezan Has Müzesi Koordinatörü Zeynep Çulha, “Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde sergisi açıldığı ilk günden bu yana sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Gelen talepler doğrultusunda sergiyi üçüncü kez uzatma kararı aldık. Sergi, 31 Ekim Salı gününe kadar Rezan Has Müzesi’nde ziyarete açık olacak.” dedi.