Tasarımcının her zaman yenilik ve farklı olmanın peşinde koşması gerektiğini belirten Nilay Bayındır, her ürünün birbiriyle aynı dili konuşmasına büyük önem veriyor.

Henüz 28 yaşında olan genç tasarımcı Nilay Bayındır, moda tasarımcılığını bırakarak takı tasarlamaya karar verdi. Sadekar ustalarından dersler alarak kendini geliştiren Bayındır, şimdi kendi atölyesinde ‘Linya Jewellery’ markası altında kişiye özel gümüş tasarımlar yapıyor.

Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?
1989 doğumluyum. Doğanın her karesinden etkilenirim küçüklüğümden beri. Dokulardan, kokulardan, doğallıktan ve bunu tasarımlarıma ilham olarak kullanırım. Güzel Sanatlar Lisesi’nden sonra 2011 yıllında ‘Moda ve Tekstil Tasarımı’ bölümünü bitirdim. Yaklaşık 5 yılı aşkın kurumsal bir tekstil firmasında giyim tasarımcısı olarak çalıştıktan sonra kariyerime kendi markam ‘Linya Jewellery’ ile devam etmeye karar verdim. 

Tasarım maceranız nasıl başladı?
Tasarım, hayatımın her zaman her köşesindeydi. Çizdiğim, yarattığım kıyafetleri dikmeyi, biçmeyi, oluşturmayı her zaman sevmişimdir. Yolumu değiştirmemin sebebi aslında tamamen ‘kendimi bulmakla’ başladı. Yoğun iş hayatı içerisinde herkes gibi bende rahatlamak adına bir hobi edindim ve sadekarlık dersleri almaya başladım, geçirdiğim her saniye bana ‘kendimi kazandırdı’. Mahrec Sanat Evi, benim yeryüzündeki keşfedilmiş cennetim diyebilirim. Farklı farklı tekniklere sahip olan bu meslek için birçok ustayla ‘usta-çırak’ ilişkisini soluyarak öğreniyorsunuz. Yorucu iş hayatımın içerisinde kaçış noktam oldu benim için 1,5 yıl kalfalık eğitimi aldıktan sona yarım dönem de ustalık eğitimi alarak sadekarlık eğitimimi tamamladım.  

Tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?
Tek kelimeyle değişken... ‘Değişmeyen tek şey değişimdir.’ Modayla birlikte sürekli yenilikçi ve değişken olmak zorundayız. Şehirli kadına günlük kullanabileceği, dikkat çekici, iddialı ve onu özel hissettirecek takılar tasarlamayı seviyorum. Modaya önem veren kadınların vazgeçilmezi, ufak; ama etkili dokunuşlarla stillerini şıklığa taşıyabilecekleri ürünler yaratmak istiyorum. Kişiye özel olarak üretip kimi zaman minimal, kimi zaman gösterişli parçalardan oluşan tarzımı yansıtmaktan çok mutluyum. 

Tasarımlarınızın hazırlık sürecinden bahseder misiniz?
Tasarımcı, mimariye, ressama, şairlere ve bilime bile ilgi duymalıdır. Koleksiyonu, farklı parçaların harmanlamasından oluşturuyorum. Doğanın sadeliğinden ve içinde barındırdığı doku oyunlarından... Tarihsel olaylardan ve kültürlerden esinleniyorum.

Üretimlerinizi ‘özel’ kılan nedir?
Kişiye özel yaptığım ürünlerin yanı sıra oluşturduğum koleksiyonların bir bütün olmasına dikkat ediyorum. Her bir ürünün birbiriyle aynı dili konuşması ve aynı ahenkte olmasına önem gösteriyorum. Özellikle, el işçiliği ürünlerinin günümüzde; artık çok özel olduğunu kabul etmek güç değil, hiçbir makine değmeden tamamen el emeğiyle yapılması ürünün oluşumunu başından sonuna özelleştiriyor. Tamamen 925 ayar gümüş kullanarak oluşturuyorum koleksiyonlarımı. Tabi buna ek olarak pirinç, bronz ve altın da kullanıyorum. 

Üzerinde çalıştığınız yeni bir koleksiyon var mı?
Bir önceki koleksiyonlara baktığımızda çıtır-çerez romantik ve geometrik parçaların yerine kış sezonu için hazırladığım koleksiyonda daha büyük formlarda kolye ve küpeler yer alacak. Gümüş ve pirinçle birleştirdiğim ham taşlar, barok incilerle anti-minimalist ve asimetrik formlarda gösterişli ve gündelik kullanım için kolay parçalar yer alıyor. Koleksiyonlarımı www.linyajewellery.com ve İnstagram hesabımdan müşterilerle birebir ilişki kurarak satış gerçekleştiriyorum.Lidyana’dan ve ürünleri bizzat görüp almak isteyen müşterilerim için Nişantaşında ki 20K Showrooum’dan rahatlıkla ulaşabilir.