İstanbul Kuyumcular Odası Genel Sekreteri Ali Ramazan Şanto, Peru’da düzenlenen IV. Uluslararası Mücevherat ve Gümüşçüler Kongresi'nde “Kıymetli Maden ve Kıymetli Taşlar Piyasalarının Yapılanması”  konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Peru’nun Arequipa kenti, 24-26 Ekim 2018 tarihleri arasında dünya mücevherat endüstrisi için önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Üç gün boyunca önemli bildirilerin sunulduğu IV. Uluslararası Mücevherat ve Gümüşçüler Kongresi, San Agustín Ulusal Üniversitesi’nde (UNSA) düzenlendi. İstanbul Kuyumcular Odası’nın temsilen organizasyona katılan Genel Sekreter Ali Ramazan Şanto, kongrede “Kıymetli Maden ve Kıymetli Taşlar Piyasalarının Yapılanması”  konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında Peru’nun zengin maden potansiyeline dikkat çeken Şanto, teknoloji kullanımıyla birlikte maden ve kıymetli taşlar piyasasında yapılacak düzenlemelerle Peru’nun kuyumculuktaki ticaret hacminin genişleyebileceğini dile getirdi.

“Peru, dünyanın ilk 5 altın üreticisi, ilk 3 gümüş üreticisi konumundadır. Zengin maden yatakları, yeraltı kaynakları, yarı değerli süs taşları konusunda zengin bir ülkedir. Ekonomik verileri itibariyle olumlu bir izlenim veren Peru’da özellikle gümüş takı ve gümüş obje, süs taşlarının kullanımıyla yapılan üretimler ağırlıktadır. Son yıllarda 130 milyon dolar mücevher ihracatı hacmi ülke ekonomik değerleri açısından önemlidir. Ancak, teknoloji kullanımının, kıymetli maden ve kıymetli taş piyasalarının kurum, kural ve mevzuatlarıyla regülasyonu ülkede yeni açılımları ve gelişimi beraberinde getireceğine inanılıyor. “

Peru’yla iletişim trafiği
İç piyasanın regülasyonun yanı sıra yurt dışında da sektörün ticaret payını artırmak için projeler geliştiren İstanbul Kuyumcular Odası Yönetimi, bu kapsamda Peru’yla kurumsal iletişimlerini yıllardır sürdürüyor. 2017 yılında İKO Yönetimi’ni ziyaret eden İstanbul Peru Ticaret Ataşeliği, daha sonra Ekim 2017 ve Mart 2018 İstanbul Mücevher Fuarı’na kalabalık bir heyetle katılmıştı. Son alarak Peru İstanbul Ticaret Ataşesi Fernando Manuel Albareda del Casastillo, 11-14 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen Ekim- İstanbul Mücevher Fuarı’nda İKO standını ziyaret ederek Başkan Mustafa Atayık’la bir araya gelmişti. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve yeni işbirliği imkanlarının oluşturulması konusunda karşılıklı fikir alışverişi yapıldı.

Peru, altın ve gümüş madenciliği konusunda 4 bin yıllık bir geçmişe sahip. Aynı zamanda Güney Amerika’nın ilk altın üreticisi. Dünya altın rezervinin yüzde 5'ine, gümüşün ise yüzde 21'ine sahip. Peru’da başta başkent Lima olmak üzere alt yapısı gelişmiş şehirler var. Perulular, özellikle kentlerde altın ve mücevher gibi lüks tüketim ürünlerine oldukça ilgi gösteriyor. Amerika’nın maden deposu olarak nitelendirilen Peru, liberal ekonomisi, tarım alanındaki yüksek potansiyeli ve altın/ gümüş madenciliğiyle Güney Amerika’da birçok fırsat sunuyor.