Onlar, mücevher tutkularını modern çizgiler ve renklerin gücüyle birleştirerek Tullia Jewels markasını kuran iki kuzen; Aylin Kan ve Hande Yılmaz…  Minimalist tasarımlarıyla dikkat çeken Tullia Jewels tasarımlarını ve marka hikayelerini Gold News’un yeni yıl sayısına anlattı.  

Öncelikle sizleri biraz tanıyalım?
Hande Yılmaz: Gökdil Koleji’nde lise eğitiminden sonra Yeditepe Üniversitesi’nde reklam bölümünü bitirdim. Fakat, tasarıma olan sevdamdan dolayı Pera Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık ve Tasarım Bölümü’ne devam ettim.

Aylin Kan: Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü mezunuyum. Uzun yıllar marka ve iletişim danışmanlığı alanlarında çalıştım. Akabinde tasarıma olan merakım sayesinde bu alana yöneldim.

Mücevher tasarımı yapmaya nasıl başladınız? Tasarım eğitimi aldınız mı?
Hande Yılmaz: Takıların hep ayrı bir yeri olmuştur bende. Hayatım boyunca mutlaka pırlantayla ilgili bir şey yapmam gerektiğini düşündüm. Aylin’le mücevhere olan ilgimiz ortaktı. Ürünlerimizin hepsi bizim emeğimiz, tamamen kendi tasarımlarımız. Çizimlerimizin kalıbı çıkıyor, dökülüyor ve ürünler atölyeden çıkıyor. Sık sık atölyeye gidip ustalarımızla birlikte ürünlerin üretim aşamasında bulunmaktan büyük keyif alıyoruz.

Aylin Kan: Aksesuarı ikimiz de çok seviyoruz ve modayı da yakından takip ediyoruz. Ailelerimizde bir kuyumculuk geçmişi yok aslında. Tasarım, her şeyden evvel görsel bir zeka gerektiriyor. Matrix eğitimi de aldık. Ancak, tabi eğitimlerde sadece tekniği öğreniyorsunuz. Kendinizi ilerletmek tamamen sizin elinizde. Ne kadar fazla ürün tasarlarsanız o doğrultuda kendi tekniğinizi geliştirebiliyorsunuz. Gerisi yaratıcılığınıza kalmış.

Tullia Jewels markasının kuruluş hikayesini öğrenebilir miyiz?
Aylin Kan: Mücevherin büyülü dünyasında olmaktan çok mutlu olduğumuzu fark ettik. Mücevher tutkumuzu modern çizgiler ve renklerin gücüyle birleştirerek Tullia’yı 2017 yılının Nisan ayında kurduk. Tasarımlarımıza aynı zamanda yaratıcılığımızı ve zevkimizi de ekliyoruz.

Hande Yılmaz: Yola çıkarken isim konusunda karasızdık. Ne kendi bulduklarımızı ne de gelen fikirleri beğeniyorduk. Ta ki sevgili dostumuz Hediye Güral tarafından “Tullia” ismi önerilene kadar. Tullia, Hititçe’de yaşam kaynağı anlamına geliyor. Hem kulağa hoş geliyor, hem de anlamı çok derin ve sonsuz. En önemli yaşam kaynağımız güneşten esinleniyoruz. Kadını da güneşle bağdaştırıyoruz.

Tasarımlarınızda nelerden ilham alıyorsunuz? Hangi materyalleri kullanıyorsunuz?

Hande Yılmaz: Tek bir parçayla bile dikkati üzerinize çekebileceğiniz, modern formlarda ve bol ışıltılı ürünler tasarlıyoruz. Günün her saati kullanılabilecek, fonksiyonel ve minimal takılar… Buna uygun olarak, safir, yakut ve kahverengi pırlanta en çok kullandığımız taşlar. Bunlar, sadece bir serçe parmak yüzüğünde bile olabilir. Ama, “Ben buradayım” diyecektir. Tetris koleksiyonumuzda safirin ihtişamı modern çizgilerle bütünleşiyor. Glamluck koleksiyonunda ise yakut, pırlanta ve safir eşsiz bir uyum yakaladı.

Takının sizin için anlamı nedir?
Hande Yılmaz: Mücevher benim için her zaman bir tutku oldu. Pırlantanın berraklığıyla kadının saflığının bir bütün olduğunu ve kadının en büyük ışıltısının pırlanta olduğunu düşünüyorum.

Aylin Kan: Bence takı ve aksesuar, hem genel tarzınıza ve karakterinize, hem de nasıl bir ruh halinde olduğunuza dair ipuçları veriyor. Takı sahibinin ruhunu yansıtan ve görünümünün son halini alması için olmazsa olmazdır. Aslında, kadının ve kişiliğinin farklı yorumlarla dışa vurumudur.  

Tasarımlarınızın ‘özel’ olması için neler yapıyorsunuz?
Hande Yılmaz: Tullia Jewels’ın şehirli bir ruhu var. Bu ruh, tasarımlarımızdaki özgünlüğe de yansıyor ve bizi özel kılıyor. Tasarımlarımızın en önemli özelliklerinden biri de her koleksiyonun birbiriyle konuşması. Ürünlerimiz kadınların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmasına ve farklı kombinlere imkan sağlıyor.

Aylin Kan: Birbirinden oldukça farklı temalarda koleksiyonlar hazırladık. Tasarımlarımızın öne çıkan en önemli özelliği ise zamana meydan okuyan minimalist bir çizgiye sahip olması. Mücevher tutkunları tasarımlarımıza, Bebek’te bulunan showroomumuzdan veya online olarak ulaşabiliyorlar.