Mücevherin detay değil, başrol oyuncusu olduğunu belirten mücevher tasarımcısı Özlem Yılmaz Küçük, başrolü göze batar şekilde konumlandırırsanız, zarif duruşunuzu da kaybedersiniz diyor.

Uzun yıllar moda editörlüğü, yayın yönetmenliği ve moda köşe yazarlığı yapan Özlem Yılmaz Küçük, deneyimleriyle harmanladığı Olea Diamond markasıyla mücevhere yeni bir soluk getiriyor. Küçük’le hem markasını, hem de bu yılın trend tasarımlarıyla ilgili konuştuk.

Mesleğinizin tasarımcı kimliğinize ne gibi olumlu etkileri oldu?

Aslında, moda editörlüğünden önce, bir tasarımcı geçmişim de var. Tasarımcı kimliğimin, moda editörlüğüne katkısı göz ardı edilemez. Diğer taraftan, uzun yıllar yaptığım moda editörlüğü ve moda konusunda yayın yönetmenliği sayesinde tasarım alanında kendimi daha da fazla geliştirdim. Dünyayı takip ediyor, moda haftalarının her aşamasına dahil oluyor, hatta adı sanı bilinmeyen; ama çok farklı tasarımlar yapan insanları keşfedip onları gün yüzüne çıkarıyor, iyi ya da kötü haklı eleştiri yapar pozisyona geliyorsunuz. Bir tasarımın sanat eseri olduğunu iyi biliyor; hangi konuya değiniliyorsa; onu ilk görüşte anlıyorsunuz.     

Markanızın oluşum süreci nasıl gelişti?
Tekstil işiyle ilgilenen bir ailenin çocuğu olarak büyüdüm. Halkla ilişkiler eğitimimi, moda tasarımı eğitimiyle pekiştirerek, öncelikle bir süre Parisli bir moda tasarımcının asistanlığını yaptım ve yirmili yaşların başlarında kendi tekstil firmamı kurdum. Dönemin ekonomik krizi herkesi olduğu gibi, benim firmamı da etkileyince, içimde ukde olan gazetecilik alanında iş görüşmelerine başladım. Uzun yıllar moda editörlüğü, yayın yönetmenliği ve moda köşe yazarlığı yaptım. Eşimle tanıştıktan sonra hayatıma mücevherler de girmişti bu arada. Ailede konu mücevher olunca, algım sürekli olarak mücevherler üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Konu bazında eğitim alarak, yine aile mesleğimi icra etmeye karar verdim. Moda yazarlığı alanında aktif olmaya devam ederken, O’lea Diamond mücevher markamı kurdum.

Stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Tümde görünümde eklektik tarzı benimsiyorum. Mesela; sneaker, basic tişört ve prenses kesimli bir eteği işaret parmağımda pırlantalı büyük bir yüzükle tamamlayabilirim. Ya da extra large küpelerle. Aynı tasarımları, bir gömlek ve maskülen formlu ceketimle ve de gece little black dress’imle tamamlayabilirim. Ve hatta çok şık bir davette, gece elbisemle de... Ne giyerseniz giyin, pırlantanızla siz, bir kaç adım ötede duruyorsunuz. Çabasız şıklığın en kolay ulaşılabilir halini böylelikle elde edersiniz.

Takının sizin için anlamı nedir?

Moda olandan daha çok stilinize yakışanı ve taktığınızda kendinizi iyi hissettiren, sizin için bir anlamı olan tasarımlar tercih edilmeli.  Işıltı kadının olmazsa olmazı... Tabii mücevherin taşınabilir bir yatırım aracı olduğunu da unutmamak gerekir. Ve de nesilden nesile aktarılabilir olduğunu da...

Tasarım yaparken size en çok kimler ve neler ilham verir?

O’lea Diamond, aslında iki markadan oluşuyor. O’lea Diamond bünyesinde zamansız, gündelik ve gece kullanımlarına yönelik tasarımlar bulunuyor. Sloganımız  “Diamond Never Dies”  ile mücevherin ölümsüzlüğüne ve nesilden nesile aktarılabilirliğine dikkat çekiyoruz. O’lea Diamond alt markası olarak da O’lea D.’de sezon trendlerini gözeterek koleksiyonlar oluşturuyoruz. Bagetin son dönemlerde günlük kullanıma yönelik geldiği pozisyonu değerlendiriyor, dünya trendlerini gözeterek Baguette Touch isimli bir koleksiyon oluşturuyoruz. Ya da plakaların akımına kapılıyor, Plate Role isimli koleksiyonumuzu satışa sunuyoruz gibi. Markanın kodlarında minimalist yaklaşımı hemen hemen her tasarıma uyarlıyoruz. Mücevher aslında hiçbir zaman detay değil, hatta görünümünüzde başrol oyuncudur. Ancak, başrolü göze batar şekilde konumlandırırsanız, zarif duruşunuzu da kaybedersiniz.

2018 yazının trend takıları hakkında okuyucularımıza ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

Her parmağa yüzük takmak inanılmaz moda. Ne kadar çok o kadar iyi konusunu hayatımın hiçbir alanında benimsemedim. Az ve kaliteli olması her konuda hem hayatı kolaylaştırır, kafanız karışmaz ve böylece daha kaliteli yaşayabilirsiniz. Mücevher konusu da öyle. Az ve değerli olana sahip olmak, çok ve değersiz olana sahip olmaktan daha iyidir. Son dönem trendi, üst üste takılan takılar bazı kadınlarda hoş durabiliyor; ancak şu da bir gerçek ki, göz yoruyor ve asla ne takmış olduğunu anlayamıyorsunuz. Zarif ve şık olmak kavramından da uzaklaşıyorsunuz. Ancak moda bu, kişinin tercihine kalmış. Ayrıca, kocaman küpeler çok moda. Önerim ise bir kulağınıza farklı tasarımda daha minimal bir küpe, bir diğerine ise devasa büyüklükte bir küpe takıyor olmanız. Tasarım bütünlüğü de olabilir tabii; ancak birbirine zıt parçaları da bir arada kullanabilirsiniz.

Tasarımlarınızı satın almak isteyenler size nerelerden ulaşabilir?

Türkiye’nin her yerinde satış noktamız var. Online satışımız yakında olacak. Ve eğer özel tasarım isteniyorsa kişiyle Nişantaşı’ndaki Showroom’da buluşuyor, birebir danışmanlık da yapabiliyoruz.