Ajur Mücevher Takı Tasarımı Yarışması’nda dereceye giren Meltem Şahan Hong Kong’da düzenlenen Xifu Tasarım Yarışması’nda dünya ikincisi oldu. 

Tasarımcı Meltem Şahan,  dünyanın en önemli mücevher fuarına ev sahipliği yapan Hong Kong ‘da düzenlenen Xifu Tasarım Yarışması’nda dünya ikincisi oldu. Türkiye’yi uluslararası platformda temsil etmenin heyecan verici olduğunu anlatan Şahan duygularını ifade ederken; “Öncelikle gurur verici, aynı zamanda Türkiye’nin de tasarım alanında başarılı olduğunu ispat etmiş olmanın rahatlığını yaşıyorum. Muhteşem bir ilgi vardı, rüya gibiydi.” diye konuştu. 

Futbolcu olsaydım tüm Türkiye ismimi duyardı!

Türk kuyumculuk ve mücevherat sektörünün tasarımın değerinin farkında olduğuna dikkat çeken Şahan sektörün geleceğinin umut verici olduğunu şu sözlerle dile getirdi: “Türkiye’de tasarımın gerekliliği fark edildi ve bunun için önemli adımlar atılıyor. Fakat hala biz tasarımcıların değeri dünya sıralamasında doğru yere oturmuş değil. Ben bu ödülle biraz da farkındalık yaratmayı umuyorum. Sporcu (özellikle futbolcu) olsaydım tüm Türkiye’de adım duyulurdu. Artık tasarımcılara güvenmeleri ve teşvik etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede özgün markalar oluşacak ve dünyada başı çekecektir.” 

Şu anda bağımsız olarak çalıştığını anlatan Şahan, yarışmadan sonra hem Türkiye hem de yurtdışından gelen iş tekliflerini de değerlendiriyor.