Baltık ülkeleriyle kurduğu ticari ilişkilerle merkezi bir konumda yer alan Letonya, birçok sektör gibi kuyumculuk için de önemli fırsatlar sunuyor. Bu ülkenin içerisinde yer aldığı Doğu Avrupa bölgesinde kişi başına yapılan mücevher tüketiminin dünya ortalamasının iki katı üzerinde olması Letonya’nın sektör için cazibesini artırıyor.

Nesim AKIN
KÜNYE
Resmi Adı        : Letonya Cumhuriyeti
Yönetim Şekli   : Parlementer Cumhuriyet                                      
Yüzölçümü       : 64,589 km2                                                          
Sınır Komşusu  : Estonya, Rusya, Belarus, Litvanya          
Nüfus                : 2,26 milyon
Etnik Gruplar    : Ruslar, Belaruslar, Ukraynalılar, Polonyalılar
Başkent              : Riga                                                                                              
Önemli Şehirler : Daugavpils, Jekabpils, Liepaja, Jelgava
Para Birimi         : Letonya Lats’ı (LVL)

1.Dünya savaşına kadar Rusya'nın egemenliğinde yaşayan Letonya, 1918 yılında bağımsızlığını kazandı. Letonya, II. Dünya Savaşı’nda bir süre Almanya tarafından işgal edildi. 1944 yılında kurulan Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, 1990’li yıllarda Sovyetler Birliği’nin parçalanmasına kadar bir Sovyet Cumhuriyeti olarak kaldı. 21 Ağustos 1991 tarihinde Letonya, SSCB'den bağımsızlığını ilan etti. 2004 yılında da Avrupa Birliği’ne ve NATO'ya üye kabul edildi. Letonya, Dünya Bankası’nın İş Yapma Endeksi’nde, 183 ülke arasında 27. sıradadır. Sovyetler Birliği’nin dağılması üzerine bağımsızlığını ilan eden Letonya, oldukça önemli ekonomik reformlar gerçekleştirdi. Yıllar içerisinde etkinliğini kaybetmiş planlı ekonomiden serbest piyasa düzenine başarılı bir dönüşüme imza attı.  Bütün bu reformların sonucunda, yaklaşık 2,26 milyon nüfusu ve 30 milyar dolar milli geliriyle Avrupa’nın küçük ekonomilerinden birisini oluşturmasına rağmen, önemli ticari fırsatlar sunuyor. İşçilik ve yaşam maliyetlerinin Batı Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük olması Letonya’yı yatırım açısından cazip hale getiriyor.

Kuyumculuk potansiyeli yüksek!
2017 yılında Türkiye’yle Letonya arasındaki ticaret hacmi, 269 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamın 128 milyon doları ihracat, 141 milyon doları ithalattan oluşuyor. Makinden sonra en büyük ihracat kalemi, altından mamul mücevher… 2017 yılında, 14 milyon dolardan fazla altından mücevherci eşyası ihracatı yapıldı. Aslında, geçmiş yıllarda bu rakam, daha yüksekti. 2014 yılında ihracatımız 47 milyon, 2015’de ise 26 milyon dolar civarındaydı. Letonya’ya ihraç edilen kuyumculuk ürünlerinin, hem iç piyasada, hem de çevre ülkelere dağıtılıyor olması, mevcut verilerin çok rahatlıkla yukarılara taşınacağını açıkça gösteriyor. Bu ülkenin, özellikle kehribar taşı konusunda potansiyeli de oldukça dikkat çekici gözüküyor.

Pırlantanın popüleritesi yüksek!
Letonya’da kişi başına düşen milli gelir, 15 bin doların biraz üzerinde… Batılı bir yaşam tarzına sahip Letonlar, gelir seviyesinin artışına paralel olarak her geçen gün lüks ve markaya daha fazla harcama yapıyor. Letonya’nın içerisinde bulunduğu Doğu Avrupa ülkelerinde 2017 yılında mücevher satışları, yüzde 10 seviyesinde rekor artış göstererek 8,2 milyar dolara ulaştı. Özel yapım mücevherler, açık ara en çok tercih edilen ürünler. Bu bölgede mücevhere kişi başına yapılan harcama, dünya ortalamasının iki katı düzeyindedir. Nişan, düşün, doğum günü gibi özel durumların etkisiyle pırlanta, özellikle yükselen bir popülariteye sahip. Tüketiciler sırasıyla en çok kolye, küpe, yüzük ve bilezik tercih ediyor.  Öte yandan, altın takılar bilhassa evlilik sonrası orta yaş ve üzeri kadınlar tarafından kullanılıyor.

Dosyada kimler var?
Gold News olarak yaklaşık 10 yıldır ülke özel dosyalarımızla ihracata katkı sunmaya çalışıyoruz. Letonya, Baltık ülkeleri arasında kritik ve özel bir role sahip. Aynı zamanda İskandinav ülkeleriyle iş yapmak isteyen girişimciler için önemli bir merkez işlevi görüyor. Letonya Ülke Dosyası’nda Türkiye’nin Letonya Ticaret Başmüşaviri Muhammet Karakaya, Letonya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosu Ahmet Arbatlı ve DEİK- Türkiye- Letonya İş Konseyi Başkanı A. Galip İlter’le keyifli ve pazar için oldukça bilgilendirici bilgilerin verildiği söyleşiler yaptık.