Kuzey Avrupa’nın tarih ve kültür merkezi Letonya, turistik açıdan verimli olmasının yanı sıra yatırımcılar içinde cazibe merkezi olma özelliği taşıyor. Hem başkenti, hem tarihi merkezi hem de UNESCO tarafından tescillenen şehri Riga, tam bir kehribar cenneti…

2004 yılında Avrupa Birliği’ndeki en yüksek ekonomik büyümeye sahip ülke olan Letonya, bugün yaklaşık 2 buçuk milyon insanın yaşadığı bir Baltık ülkesi. Başkenti Riga olan Letonya’da birçok tarihi katedral, kale, kule, yerel yönetim binaları ve doğal alanların bol olduğu bir ülke. Letonya’nın hareketli başkenti Riga,  ülkenin tarihi şehridir ve zamanınızı geçirmeniz için harika bir yer. Başkentte en iyi manzaraları etkileyici Riga Katedrali, St. Peter Kilisesi ve Central Market’tir. Letonya’da gezilmesi gereken birçok yer başkent Riga’da bulunuyor. Rundale Palace, Özgürlük Anıtı, Siyah Kafalıların Evi, Riga Katedrali, Three Brothers ve Letonya Ulusal Sanat Müzesi bunlardan birkaçı.

Letonya’ya seyahat etmek için en iyi zaman havaların sıcak olduğu haziran ve eylül ayının ortasına kadar süren yaz sezonudur. Ocak ve şubat ayları ülkenin en soğuk zamanları olduğundan genelde turistler yaz sezonunu tercih ederler.

Letonya Mutfağı
Ülke mutfağını genellikle tarım ürünleri oluşturur ve çoğu ana öğünde et vardır. Ülkenin Baltık Denizi’ne olan konumundan dolayı bolca balık tüketilir. Yemeklerin birçoğu kimyon, özellikle peynir ve ekmek ile tatlandırılmaktadır. Letonya’nın geniş bir ekmek, süt ürünleri, dondurma ve tatlı yelpazesi bulunuyor. Siyah ekmek, Letonya’nın gıda tüketiminin son derece önemli bir parçası. 

Festivaller
Letonya müzik, tarik, kültür, spor, dini olaylar, film ve tiyatro gibi birçok etkinliklere, kutlamalara ev sahipliği yapıyor. 1873 yılında başlayan “Latvian Song and Dance Festival” ülkenin en önemli kültür etkinliklerinden biridir. 5 yılda bir düzenlenen festival esnasında Riga yerel kıyafetleri giymiş birçok insan alanda yerini alır. “Saulkratzi Jazz” festivali her yıl Temmuz ayı sonunda düzenlenen yıllık caz festivalidir. Birçok yabancı ve Letonyalı müzisyen bu festivalde yerini alır.

Letonya’da alışveriş
Hediyelik eşyaların en başında ülkenin her yerinde satılmakta olan kehribar taşı ve bu taşı içeren birçok üründür. Kendilerinin yaptıkları bal, geleneksel kıyafetler, deri ürünler, ev eşyaları ve yerel yemekler eve götürmek için en güzel hediyeler arasında.