Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, Kapalıçarşı’daki restorasyon çalışmalarının 2019 yılında tamamlanmasını bekledikleri müjdesini verdi. Kurtulmuş,  tarihi mekanın pazar günleri de alışverişe açılmasının yeniden gündeme gelebileceğini söyledi.
Türkiye’nin en iyi markalarından biri olan ve dünyanın ilk AVM’si olarak kabul edilen Kapalıçarşı, geçtiğimiz Aralık ayında esnaf ve kamu kurumlarından oluşan yeni yönetimini belirledi. Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, proje ve hedeflerini Gold News’a açıkladı.


Kapalıçarşı Yönetim Kurulu olarak projelerinizden bahseder misiniz?
Bizler, bu emanetin bilincinde olarak titizlikle çalışıyoruz. Yetkimiz dahilinde elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Çatılarımızın onarımı bitmek üzere, son rötuşlar yapılıyor. Bazı ilave ek tamiratlar tamamlanıyor. İSKİ ve Büyükşehir Belediyesi de bütün yer altı sızmalarının tamiratı için uğraşıyor. Anjiyo denen bir yöntemle stent takılarak yerin altında aç-kapa modeliyle, esnafımızın çalışmasına mani olmayacak şekilde altyapımız yenileniyor. 2019’da tüm restorasyon çalışmaları bitmiş olacak. Restorasyonun ardından çatıdan akan su derdi bitecek, yer altındaki taşkınlıklar önlenecek. Eğer yapılabilirse turistler için çatıda bir seyir terası kurulacak. Oraya gelen turistler çaylarını, kahvelerini yudumlarken eşsiz manzaranın tadını çıkartabilecek.


Çarşı’da yüzyıllardır süregelen ve şimdi yeniden canlanan ‘Esnaf bereket duası’ hakkında neler söylemek istersiniz?
Bu güzel geleneği, tekrar gün yüzüne çıkartmak ve yaşatmak istiyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de bu kubbenin altında birleşen onlarca ‘âmin’ sadası, hep birlikte havalanan kuşların kanat sesleri gibi Çarşı’nın içinde yayılsın, bereket dağıtsın. Cuma günleri, saat 10.00’da Şark Kahvesi önünde dua meydanında her hafta başka bir din büyüğünü ağırlayarak dua meclisinde buluşuyoruz. 

Çarşı’nın ulaşım ve otopark sorunları, nasıl çözümlenecek?
Sur içi olduğu için çok kıymetli ve Kapalıçarşı’nın etrafında hanlar ve işyerleri olduğundan otopark ve trafik, büyük bir problem olarak gözüküyor. Buraya insanların indi-bindi şeklinde gelmesi, arabasını park ederek değil, yürüyerek gelmesi çok daha mantıklıdır. Hiç olmazsa insanlar, Beyazıt kapısına kadar gelebilsinler diye bir toplantı yaptık ve ısrarcı olduk. Hatta burada bir taksi durağının gerekliliği üzerinde durduk. Ayrıca, cruise gemileriyle gelenlerin de otobüslerle değil, midibüslerle ulaşımının sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.
Kapalıçarşı’nın ticaret noktasında ne gibi sıkıntıları var?
Boğaziçi Ekonomi Bölümü mezunuyum. Okulda Amerikalı bir hocama vermek için Lonca sistemini incelemiştim ve bir çalışma yapmıştım. Eskiden bir bölgede ne kadar berbere ihtiyaç varsa o kadar berber dükkanı açılmasına izin verilirmiş. Bu sistemi, Avrupalılar aldığı ve uyguladığı için bazı alanlarda bizden daha iyi durumdalar. Özümüze dönüp kendi sistemimizi hayata geçirmemiz lazım. Örneğin; Kalpakçılar Caddesi’nde bu kadar lokumcu olması doğru değil. Kapalıçarşı’da kalpakçılar, lokumcular, çantacılar, halıcılar ve örücülerin hepsi meslekten adını alan caddelerdi. Lonca, ahilik ve ustalık sistemi, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu, çok önemli konulardır. Bizim ustalarımız vefat ettikten sonra o mesleği devam ettirecek insanımız kalmıyor maalesef… İKO Başkanı Norayr İşler’e de bahsetmiştim. Kuyumcular Odası olarak yurt dışına gitmiş ne kadar ustamız varsa onları buraya davet edip plaket vererek onore etmeliyiz.
Kapalıçarşı’nın tanıtımı için ne gibi projeleriniz var?
Kapalıçarşı’da bakım, onarım ve güvenlik, tanıtım, reklam ve basın, turizm acentaları, fuarlar esnafla dayanışma yardımlaşma, derneğimizle ilişkiler olmak üzere birçok alanda komisyonlar oluşturduk. Biz, kısa zamanda çok adım atmak istiyoruz. Geçenlerde Büyük Reşitpaşa Ortaokulu’ndaydık. Orada gençlere 30 kişilik bir grubun arkalarına  “talk me”, “school is everywhere” yazılı tişörtler giydirip bu arkadaşları Kapalıçarşı’ya gönderdik ve turistlerle iletişim kurmalarını sağladık. 
Pazar günleri, tüm AVM’ler açıkken, Kapalıçarşı kapalı olmaya devam edecek mi?
1999-2000 yıllarında Kapalıçarşı Esnaf Derneği Yönetim Kurulu olarak Çarşı’da bir anket yaptırdık. Ankette çalışanlarımızın büyük bir bölümü, buna karşı çıkmıştı. Fakat, restorasyon ve tamirat bittikten sonra yani 2019’dan sonra bu konu, tekrar gündeme gelecektir ve olmalıdır da bana göre… İlk başta bu işe yanaşmak istemeyen esnafımız olacaktır; ama sonuçta Çarşı için faydası olacaktır. Benim şahsi kanaatim, Kapalıçarşı’nın pazar günleri açık olması yönündedir. Çünkü, pazar günü, alışverişlerin çok olduğu, turistlerin daha çok geldiği bir gün…  Ekonomik açıdan katkı sağlayacağını düşünüyorum.