Tayland, dünya mücevhercilerini Bangkok’ta buluşturdu!
Bu yıl 60.sı düzenlenen Bangkok Mücevher ve Takı Fuarı’na 900 firma ve marka katılırken, mücevhercilerin Uzakdoğu’daki buluşma adresi olan bu organizasyona Türkiye’den tek davet edilen yayın ise Türkiye’nin ilk uluslararası mücevher dergisi Gold News oldu.
Yazı: Hayati KARAKULLUKCU
Yıllardır Türk altın takı ve mücevher sektörünü dünyadaki fuarlarda temsil eden Türkiye’nin ilk uluslararası mücevher dergisi Gold News, Bangkok Mücevher Fuarı’na Türkiye’den özel davet edilen tek yayın oldu. Tayland Ticaret Merkezi'nin daveti üzerine organizasyonu izleyen Gold News, özellikle son yıllarda trendi gittikçe yükselen, dünya mücevher ve taş firmalarının büyük ilgi gösterdiği fuarda sektördeki son trendleri takip etti. Firma ve markaların yeni geliştirdiği model ve koleksiyonlarını yakından izleme imkanı buldu. Firmaların yeni koleksiyonlarında renkli taşların ağırlıklı olarak kullanılması dikkat çekti. Fuarda taş üretici ve toptancılarının da yer alması, etkinliğin tüm dünya mücevher sektörü tarafından dikkatle takip edilmesini sağlıyor.


Bu yıl 60.sı düzenlenen Bangkok Mücevher ve Takı Fuarı’na Türkiye, Hong Kong, Japonya, Polonya, Singapur, Hindistan, Sri Lanka, Güney Afrika, İsrail,  İngiltere ve birçok ülkeden toplamda 900 şirket katıldı, 2 bin 200 stand açıldı. Türk kuyumcuları, Bangkok Fuarı’na uzun bir süredir, hem katılımcı, hem de ziyaretçi olarak katılım gösteriyor. Bu yıl ki organizasyona Sade- İş, Akgün Silver, Ersin Koyuncu Mounting  ve Sina Jewellery firmaları katılımcı olarak yer aldı ve ülkemizi temsil etti. Organizasyon, özellikle Tayland’ın üretim ve taş potansiyelinin sergilenmesi açısından büyük önem taşıyor. 06-10 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen fuar, dünyanın her ülkesinden gelen alım heyetleriyle doldu, taştı. Katılımcı firmalar, fuar boyunca profesyonel ziyaretçilerle sayısız iş görüşmesi gerçekleştirdi. 

Açılışı Prenses Nariratana yaptı!

130 ülkeden 20 bine yakın ziyaretçinin geldiği Bangkok Mücevher ve Takı Fuarı’na, Tayland Prensesi Sirivannavari Nariratana’nın kurdele kesme töreniyle start verildi. Beş gün süren fuar süresince birçok etkinliğe imza atıldı.

En güzel yakut seçildi
Fuarın ilk günü Tayland Prensesi’nin sahibi olduğu Sirivannavari Mücevherat’ın ilk sergisi başta olmak üzere birçok tasarımcının ürünlerinin yer aldığı ve Taylandlı mücevher markalarının öne çıkmış tasarımlarının görücüye çıktığı etkinlikler yapıldı. Yapılan etkinlikler arasında en dikkat çekici olan Tayland Kıymetli Taş ve Mücevher Enstitüsü (GIT) organizatörlüğünde gerçekleşen Dünya Yakut Yarışması’ydı. 60 en güzel yakutun sergilendiği yarışmada kazananlara ödüllerini Tayland Ticaret Bakanı Apiradi Tantraporn takdim etti. 

Tayland Prensesi’nin tasarımları sergilendi

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Ticaret Geliştirme Dairesi tarafından düzenlenen ve beş gün süren Bangkok Mücevher ve Takı Fuarı’nın açılış törenine başkanlık eden Tayland Prensesi Sirivannavari Nariratana’ya, Tayland Ticaret Bakanı Apiradi Tantraporn, 
Uluslararası Ticaretin Teşviki ve Geliştirilmesi Departmanı (DITP) Direktörü Malee Choklumlerd ve Ticaret Bakanlığı’ndan üst düzey yöneticiler eşlik etti. Fuarın ilk günü Tayland Prensesi’nin sahibi olduğu Sirivannavari Mücevherat’ın göz alıcı mücevherleri Kraliyet Jübile Balo Salonu’nda eşsiz bir defileyle sergilendi. 

İlk 7 ayda 7 milyar dolar!
Defilede konuşan Tayland Ticaret Bakanı Apiradi Tantraporn, ülkede yapılan fuarların Tayland’ın taş ve mücevher endüstrisinin önemli bir parçası olduğunu söyledi. Tayland’da otomotiv ve elektronik endüstrisinden sonra 3. sırada kuyumculuk endüstrisinin geldiğini belirten Tantraporn, kuyumculuk sektöründen 10 milyar dolarlık bir gelir elde edildiğini ve iç piyasada önemli bir rol oynadığını belirtti. Tüm bunların yanı sıra Tayland ekonomisinde 1 milyon tasarımcı ve işçiye istihdam sağlandığının da altını çizen Bakan Apiradi Tantraporn, “2016 yılında kuyumculuk endüstrisi 14 milyar dolarlık bir ihracat geliri sağlarken, 2017 yılının 7. ayına kadar 7 milyar dolar gelir elde etti. Ve bu fuar, yerli kuyumcuların ve yeni tasarımcıların kendilerini gösterecekleri önemli bir platform olma özelliği de taşıyor.” dedi. 

2018 buluşma tarihi: 21-25 Şubat
61’inci Bangkok Mücevher ve Mücevher Fuarı, 21-25 Şubat 2018 tarihleri arasında IMPACT Muang Thong Thani Challenger Salonu 1-3'de gerçekleşecek. İlgilenen şirketler, organizasyona katılımın ayrıntıları için www.bkkgems.com adresini ziyaret edebilir.