TS EN ISO/IEC 17025 akreditasyon belgesini alarak dünyanın sayılı laboratuvarları arasına giren Türkiye Gemoloji Laboratuvarı’nın (GLT),  bu başarısı yurt dışından da ilgi görüyor. GLT’nin gemologlarından Ercüment Tandoğan, Romanya Gemoloji Kongresi’ne katılarak Türkiye’nin değerli taş potansiyelini anlattı ve GLT’nin sertifikasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Pırlanta, renkli taşlar ve mücevher sertifikasyon çalışmaları,  pırlanta eğitimleri ve değerleme hizmetleriyle sektörde büyük talep gören Türkiye Gemoloji Laboratuvarı (GLT), başarılı grafiğini yurt dışına da taşıdı. GLT, 26-27 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen Romanya Ulusal Gemoloji Kongresi’nde Türkiye’yi temsil etti. Romanya Gemoloji Merkezi tarafından Timişoara kentinde düzenlenen Romanya Ulusal Romanya Gemoloji Kongresi’ne birçok Avrupa ülkesinden uzman isimler katıldı. İki gün süren kongrede Türkiye Gemoloji Laboratuvarı’nı temsilen gemolog Ercüment Tandoğan katıldı. Tandoğan, kongrede katılımcılara iki sözlü bildiri sundu ve gemolojik cihazlarla bir ‘Workshop’ uygulaması gerçekleştirdi. Uzman gemolog Tandoğan, Türkiye'nin ekonomik öneme sahip mücevher taşları potansiyeli hakkında bilgi verdi. Tandoğan’ın mücevher taşı kalitesindeki diasporalar ve taklitlerinin gemolojik cihazlarla ayırt edilmesi üzerine gerçekleştirdiği workshop sunumu kongre katılımcılarının yoğun ilgisini topladı.

Dostluk nişanı ve plaket ödülü!
Kongre’de Romanya Gemoloji Merkezi Başkanı Dan Giurgiu, Türkiye ve Romanya'nın ortak kültürel ve tarihsel geçmişlerine dikkat çekti ve Türk kuyumculuk sektöründe özellikle gemoloji alanında başarı gösteren kurumların Türkiye’deki varlığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dan Giurgiu, Ercüment Tandoğan'a gemoloji biliminin Romanya ve Türkiye arasında gelişmesine gösterdiği katkılardan dolayı dostluk nişanı ve kongredeki sunumlarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Romanya, birçok sektör için inanılmaz fırsatlar sunuyor. Romanya kuyumculuk piyasası, ağırlıklı olarak ithal ürünlerden oluşuyor. Birkaç atölye dışında üretim yapılmıyor. Romanya kuyumculuğunun gelişmesinde en büyük katkıyı Türk kuyumcular yapmış. Uzun yıllardır Romanya’da kurdukları zincir mağazalarla faaliyet gösteren Türk girişimciler, ülkede piyasanın oluşmasına da büyük katkı sağlamış.