Türkiye'deki kuyumcu oda ve dernek başkanları, Hakkari'de bir araya gelerek, "Türkiye Kuyumcular Birliği"nin kurulması taleplerine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan destek istedi.

YAZI: Nesim AKIN

Türkiye’deki kuyumcu oda ve dernek başkanlarının, geleneksel hale getirdiği şehir buluşmaları kapsamında İstanbul, Diyarbakır, Antalya, Trabzon ve Bursa’nın ardından son durak Hakkari oldu. 19-21 Mayıs tarihleri arasında Borsa Gold’un sponsorluğunda gerçekleşen Van- Hakkari gezisine Türkiye’nin 7 bölgesinden 100’e yakın kuyumcu oda ve dernek başkanı katıldı. Üç gün süren organizasyona medya mensupları da büyük ilgi gösterdi. İş gezisinin ilk durağı Van oldu. “Bak Hele Bak Yusuf Konak”ta kahvaltı yapan başkanlar, Van Kuyumcular Derneği’ni ziyaret etti, kuyumcu esnafını gezdi. Heyet, daha sonra Van Kalesi ve Akdamar Adası’nı gezdi. Gezinin ikinci günü Van Gölü kenarında Sütçü Fevzi’de yapılan kahvaltıyla başladı. Kahvaltıya Van Valisi İbrahim Taşyapan da katıldı. İKO Başkanı Norayr İşler, kahvaltıda Vali Taşyapan’a Türkiye Kuyumcular Birliği hakkında bilgi verdi ve desteğini istedi. Vali Taşyapan ise kuyumculuk sektörünün istihdam potansiyeline dikkat çekti ve Birlik kurulmasının mesleğe katkı sağlayacağını söyledi.

Başkanlar, Hakkari’de davul zurnayla karşılandı!

Konuk başkanlar, daha sonra Hakkari’ye hareket etti. Başkanları, Hakkari’de Vali Cüneyit Orhan Toprak, eşi Funda Toprak, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanı Servet Taş ve Hakkarili kuyumcu ve iş adamları karşıladı. Heyet, Valilik önüne geldiklerinde ise Türkiye halk oyunları birincisi Hakkâri Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi tarafından karşılandı. Burada Vali Toprak, heyet adına İKO Başkanı Norayr İşler’e çiçek verdi, İşler ise Vali’ye İKO plaketini hediye etti. 

Kuyumcu oda ve dernek başkanları, daha sonra çarşı merkezini gezerek belediye binası önüne geçti. Heyet, burada Hakkari Belediye Başkan Yardımcısı Maaz Özdemir ve Belediye Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Fakiye Teyran Kültür ve Sanat Merkezi’nin Ervane ve Halkoyunları Ekibi tarafından (Elo Dino) türküsü ve halk oyunları gösterisiyle karşılandı.Burada, heyete Belediye Başkan Yardımcısı Maaz Özdemir tarafından çiçek takdim edildi.

 Kuyumcu esnafını gezen heyet, daha sonra Birlik toplantılarını gerçekleştirmek amacıyla Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) toplantı salonuna geçti. 

Başkanlar, izlenecek yolu konuştu!

Başkanlar, toplantıda yasallaşması için Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye sunulan Birlik Taslağı’nın geleceği ve Meclis’ten geçmesi için izlenmesi gereken yol ve yöntemleri konuştu. Divan başkanlığını Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman’ın yaptığı toplantıda, Sivas Kuyumcular Derneği Başkanı Tamer Deliktaş, Şanlıurfa Kuyumcular Odası Başkanı Halil İbrahim Demirkol, Bismil Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Nazif Ekmez ve Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç ise üye olarak görev aldı.

Toplantıda, ayrıca Birlik için kurulan 13 kişilik komisyon, Darphane 2’inci baskı ürünler, paketli satışlar ve kuyumcu kalpazanlığı/dolandırıcılığı konuları da ele alındı. 

Birlik, TBMM’den geçecek, kimse merak etmesin!

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler konuşmasında Türkiye'nin geride bıraktığı referandum sürecine atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

"16 Nisan'dan sonra Türkiye, yeni bir yola girdi. Çalışanları ve aileleriyle birlikte 1,5 milyonluk büyük kuyumcu ailesi olarak Türkiye’mizin daha güzel yarınlara kavuşması için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Sektörün 30 yıllık hayali olan birlik kurma süreci için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Hakkari'den bir çağrı yapmak istiyoruz. Desteğini bekliyoruz. Ülkemiz zor süreçlerden geçti, biz de bu dönemde sessizliğimizi koruduk. Hükümetimiz, yatırımcıların önünü sonuna kadar açıyor. Bu nedenle yaptığımız iş doğru ise mutlaka olur. Birlik yasası, bize faydalı olacaksa bu hükümet görür ve mutlaka önümüzü açar. Önemli olan birlikteliğimizi bozmadan yolumuza devam etmektir. Birlik Taslağı, Meclis’ten geçecek, kimse merak etmesin.”

Hakkari’de bir hayal gerçek oldu

Organizasyona sponsor olan Hakkari Kuyumcular ve Borsa Gold Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Baş, bölgeyle ilgili duyulan güvenlik endişesi hakkında değerlendirmelerde bulunarak, düzenlenen geziyle farkındalık oluşturmak istediklerini, bölge halkının istediği tek şeyin barış olduğunu söyledi.

"Hakkari'nin İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne ve Trabzon'dan bir farkı yok" diyen Baş, "16 Nisan'la birlikte cennet ülkemizde yepyeni bir sayfa açıldı. Biz de kuyumcular olarak bu yeni sayfaya yeni bir şeyler yazmak ve anlatmak istedik. Sümbül Dağı’nın eteklerinde size seslenmek bana büyük onur verdi.  Organizasyonda bize destek veren İKO Başkanı Norayr İşler’e manevi desteğini esirgemeyen DİKKO Başkanı Mustafa Akkul’a ve tüm başkanlarıma şükranlarımı sunuyorum. Bu kadar kuyumcuyu burada görmek hayaldi, gerçek oldu. Hepimiz kardeşiz, ülkemiz bir, vatanımız bir. Bu güzel ülkemizi ileriye götürmek, yüzlerin gülmesini, gülümsemesini sağlamaktır en önemli görevimiz."

Örnek bir çalışmaya imza attık

Turgay Baransel/İzmir Kuyumcular Odası Başkanı

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, Darphane ikinci baskısı yapan kişilerin yakalanmasına sağlayarak, mahkemeye çıkarılmasını sağladıklarını söyledi. Baransel, söz konusu kişilerin kalpazanlıkla yargılanmalarını beklediklerini dile getirdi:

“Darphane, ikinci baskıyla ilgili İzmir’de yakalananları, dolandırıcılıkla değil, kalpazanlıkla suçlayarak tutuklanmalarına sebep olduk. Eğer, mahkeme bunu kabul ederse bundan sonra çeyrek, yarım, ata, Reşat ikinci baskısı kalpazanlığa girecek ve bu bir örnek teşkil edecek. Mahkemeyi kazanırsak 2 yıldan 6 yıla kadar ceza verilecek. Bu iş, kalpazanlığa girersek daha fazla ceza öngörülüyor.” 

Hedef belli, yolumuza devam etmeliyiz!

Toplantıya tüm kuyumcu oda ve dernek başkanlarının katılım göstermesi gerektiğine işaret eden Bismil Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Nazif Ekmez, “Hedefimiz belli, bu hedefe doğru durmadan yolumuza devam ediyoruz. Toplantılara hep aynı simalar katılıyor, katılamayanların bir derdi varsa onlarla iletişime geçerek sıkıntı giderilmelidir. Bütçe havuzu konusunda herkes gerekli katkıyı yapmalıdır.” şeklinde konuştu.

Antalya’ya davet etti!

Toplantıda konuşan Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, oda ve dernek başkanlarını 19-23 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek kuyumculuk fuarına davet etti.

Sizi Antalya’ya davet etmek istiyorum. Yıllardır ara verdiğimiz bir fuar vardır.19- 23 Nisan 2018 tarihleri arasında ANFAŞ Fuarcılık’la birlikte Gold Antalya Altın Takı ve Mücevher Fuarı’nı yapacağız. Fuarımıza yurt içi alıcıların yanında Afrika ülkeleri, Irak, Suriye ve Çin’de alım heyetlerini getiriyoruz.”

Darphane’yle görüşme yapmalıyız!

Paketli satışlar konusunda bağlayıcı bir karar almanın zor olduğunu belirten Diyarbakır Kuyumcular Odası (DİKKO) Başkanı Mustafa Akkul, Birlik için kurulan komisyonun yeterince çalışmadığı eleştirisinde bulundu. Akkul, ikinci baskı konusunda Darphane’yle görüşme yapılması gerektiğini vurguladı:

“Trabzon’da 13 kişilik komisyon kurduk; ama hiçbir çalışma yapılmadı. Komisyon, yeniden gözden geçirilmelidir. Gönüllü olan isimleri komisyona alabiliriz. Darphane ikinci baskı üretimi, almış başını gidiyor. Bu konuda Darphane Genel Müdürü’yle bir görüşme yapılması gerekiyor. Birlik bütçe havuzuna katkı sağlayan oda ve dernekler açıklanarak onure edilmesi gerekiyor.”

Hakkari’de ağırlamaktan gurur duyduk

Servet Taş/ Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Kuyumcu oda ve dernek başkanlarını, Hakkari’de ağırlamaktan büyük gurur duyduklarını belirten Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, Kuyumcular Birliği konusunda çalışmalarında başarı dileklerinde bulundu.

Toplantıda, Hakkari kuyumcuları ve HATSO Başkanı Servet Taş, Hakkari’ye ziyaretlerinden dolayı heyet adına çiçeği İKO Başkanı Norayr İşler’e verdi.

Gala yemeği

Gezinin sponsoru Borsa Gold, kuyumcu oda/dernek başkanı ve organizasyona katılan medya mensupları için Sibar Otel’de gala yemeği verdi. Yemekte İKO Başkanı Norayr İşler, organizasyona katkılarından dolayı Hakkari Kuyumcular Derneği ve Borsa Gold Başkanı Sabahattin Baş ve Van Kuyumcular Derneği Başkanı Yüksel Sadıksoy’a teşekkür plaketi verdi. Sabahattin Baş ise desteklerinden ötürü oda başkanlarına plaket, basın mensuplarına ise herkesin isminin yazılı minyatür halı tezgahı hediye etti. 

Taslakta neler var?
Taslak, sektörün yıllardır biriken ve çözüm bekleyen sorunlarına merhem olacak bir maddeler bütününden oluşuyor. Taslak, TBMM’de yasalaştıktan sonra yürütmenin sağlıklı oluşması için birçok konuda yönetmelikler hazırlanacak. 18 meslek birliğinin kuruluş aşamasında olduğu gibi, tüm oda ve dernekleri şemsiyesi altına alacak olan bir birlik kurulacak. Taslak uyarınca Dernekler Yasası’na tabi olan kuyumcu dernekleri de odalara dönüşecek ve birlik çatısı altına girecek. Ticaret ve sanayi odaları üyesi olan kuyumcular da yeni kurulacak bu yapının içinde temsil edilecek. Türkiye Kuyumcular Birliği hayata geçtiğinde tüm Türkiye’de tek ses olmuş ve güçlü yaptırımı olacak bir yapı ortaya çıkacak. Mevcut uygulamada olduğu gibi parası olan herkes; artık kuyumcu olamayacak. Sadece ehil olanlar kuyumculuk yapabilecek. Kuyumcu mağazalarının da artık belli standartları olacak. İsteyen isteği yerde kuyumcu mağazası açamayacak. Avrupa’da olduğu gibi kuyumcu enflasyonunun önüne geçmek amacıyla nüfus yoğunluğuna göre kuyumcu dükkânı açılmasına izin verilecek. Taslak uyarınca eczanelerde olduğu gibi pazar günlerinde de her mahalle ve semtte “Nöbetçi Kuyumcu” uygulamasına başlanacak.

Zap Vadisi’nde balık keyfi!
Kuyumcu oda ve dernek başkanları, gezinin son gününde Zap Vadisi’ne hareket etti. Heyet, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemeğin ardından heyeti taşıyan otobüsler, Van’a hareket etti.