Güney Kore, resmi adıyla Kore Cumhuriyeti, her mevsimi ayrı güzel olsa da gezmek için en güzel zaman sonbahar aylarıdır. 

Dünyanın son yılların teknolojik anlamda en gelişmiş ülkelerinden biri olan Güney Kore, ılıman iklimi, arkeolojik döneme uzanan tarihi eserleri ve teknolojik ürünlerdeki ucuz alışveriş olanaklarıyla turist çeken bir ülke. Türk askerinin Kore Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıktan dolayı Türkleri çok seven Güney Kore halkının, samimi ve sıcak tavırları gidenleri mutlu ediyor. Bu güzel ülkeye gitmeyi planlıyorsanız mutlaka görmeniz gereken 5 turistik yere göz atıp ona göre bir yol haritası çıkarmalısınız. Üstelik Güney Kore, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Şehitler Anıtı
Kore’ye giden bir Türk’ün mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor Şehitler Anıtı… Kore’de savaşan Türkler adına yapılmış bu anıt, 1973 yılında açılmış, 2010 yılında ise yeniden onarımdan geçmiş. 

Sambuyeon Şelalesi
Güney Kore’de görmeniz gereken en önemli doğal güzelliklerin başında gelir. Gangwon şehrinde buluna şelalenin görüntüsü oldukça etkileyici. Yeşil bitki örtüsüyle kaplı dağlar ve ortasından akan şelalenin etrafında çeşitli işletmeler bulunuyor. Seyahat edenleri ağırlamak için konaklama fırsatı da var.

Andong Hahoe Köyü
Güney Kore’ de görülmesi gereken önemli yerlerden biri de UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Andong Hahoe Köyü. Köy Nakdong ırmağının bir kolu olan Hwachon çayı üzerinde yer alıyor. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 1999 yılında yaptığı ziyaret sonrasında köy daha da ünlü olmuş. Köyde geleneksel Hahoe maske dansı gösterileri günümüze kadar devam ettiği için  maske yapımı da devam etmektedir. Andong şehrinde yılın belli zamanlarında maske festivali de düzenleniyor. Hediyelik eşya satan dükkanlarda maskeler, ahşap üzerine işlenmiş çeşitli eşyalar bulabilirsiniz.

Gyeongbokgung Sarayı
Dünya çapında en kalabalık şehirlerden biri olan Seul’un içinde yer alan Gyeongbokgung Sarayı, kültür seyahati yapmak için biçilmiş kaftan. Tarihi kapısının önünde savaş yıllarına özgü kıyafetler karşılıyor sizi. Eski dönemlerde askeri törenle iki kere nöbet değişimi gerçekleştirilen kapının önünde turistler, bu gerçekleşen seremoninin ardından fotoğraf çektiriyorlar. Şehir merkezinden saraya ulaşım ise çocuk oyuncağı gibi. Yakınında bulunan istasyon sayesinde ulaşımınız fazlasıyla kolay. 5 metre yüksekliğinde duvarla çevrili ve 7 bin odalı bir yapıya sahip. 

Haeundae Sahili
Güney Kore’nin en popüler sahillerinden biridir Haeundae Sahili… Ancak yaz tatili zamanında sürekli kalabalık oluyor. Haeundae’deki keyif verici bir özellik ise bolca sezon aktivitelerinin bulunması. Ocak’taki Kutup Ayısı yüzme yarışı, Mayıs’taki Kum Festivali, Ağustos’taki Busan Deniz Festivali ve Ekim’deki Busan Uluslarası Film Festivali’ne katılma imkanı yakalayabilirsiniz.