‘Güvenli Altın’ sloganıyla şifreleme ve sahtesi yapılamayan altınları müşterilerine sunduklarını anlatan Nadir Metal Rafineri Genel Müdürü Burak Yakın, çevreye duyarlı, en iyi teknolojiyi kullanarak, en iyi ve kaliteli ürünü geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Nadir Metal Rafineri, sektörde yenilikçi ve inovatif ürünleriyle öne çıkan bir firma oldu. 2019 yılı için hedef müşteri kitleniz için hangi yenilikleri ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Şirketimiz rafinasyon,  ve laboratuvar hizmetlerinin yanı sıra altın, gümüş, platin ve rodyum gibi kıymetli metallerin üretimini ve alım - satımını yapmaktayız. Yatırım ve özel günlerde hediye amaçlı Nadir Gold markalı yuvarlak gram altınlarımızla özellikle alım gücü kısıtlı vatandaşların hem taleplerine cevap veriyor, hem de kayıt dışı altınların bir nebze de olsa kayıtlı ekonomiye girmesini sağlıyoruz. Ayrıca, ilgili bankaların belirlenen şube ve günlerde altın ve ziynet eşyalarınız Nadir Metal Rafineri uzman eksperleri tarafından titizlikle değerlendirilip, belirlenen değer karşılığında saf altına dönüştürülmektedir. Yastık altı diye tabir ettiğimiz bu altınlar da böylelikle ekonomiye kazandırılmış olmaktadır.

Firmamız yeniliklikleriyle sektörde öncü olmuş bir firmadır. Geliştirdiğimiz güvenlik teknolojisini sektör için büyük bir atılım olduğunu düşünmekteyiz.

“Güvenli Altın” sloganıyla kendimize ilke edinerek şifreleme ve sahtesi yapılamayan altınlarımız tüm tüketicimizin beğenisini kazanmıştır.

Nadir Metal olarak güvenli altın ve altın servisi konusunda uzun zamandır yoğun bir mesai harcıyorsunuz. Bu çerçevede çeşitli Ar-Ge çalışmaları yaptınız.  Piyasada taklitçilerin ve sahtekarların önüne geçmek için firma olarak nasıl bir teknoloji kullanıyorsunuz?

Altın üzerine yapılan son teknoloji baskı tekniklerinde sınır tanımıyoruz. Gözle görünemeyen bir kodlama tekniğiyle altın üzerine basılmış olan kodlamalar yalnızca mikroskop yardımıyla görebiliyor. Güvenliği her zaman ön planda tutan Nadir Metal Rafineri, teknolojinin de yeniliklerinden faydalanarak, kusursuz ve mükemmele ulaşma hedefi yolunda hızla ilerlemekteyiz.        

Mart Fuarı, 21-24 Mart 2019 tarihleri arasında yapılacak. Nadir Metal Rafineri olarak yıllardır bu fuarda yer alıyorsunuz. Firma olarak bu organizasyonda yer almanızın en önemli nedenleri neler?

Nadir Metal Rafineri olarak Türkiye’nin dört bir tarafından gelen ziyaretçilerimizin dışında, yurt dışından da gelecek olan misafirlerimizi standımızda ağırlayacak olmanın onurunu şimdiden yaşıyoruz. Katıldığımız her fuar bize yeni deneyimler katıyor ve iş ortaklarımız ile buluşup paylaşımda bulunmamızı sağlıyor.Bu yüzden İstanbul Jewelry Show’da yer almaktan son derece mutluyuz.


Nadir Metal Rafineri, son yıllarda ortaya koyduğu performans ile yalnızca kuyumculuk ve mücevherat sektörünün değil Türkiye ekonomisinin de en önemli firmalarından birisi haline geldi. Bu başarının elde edilmesindeki kritik başarı faktörleriniz nelerdir?

Başarı, sonu olmayan bir süreçtir. Her ne kadar başarılı olsak da reel sektörde bunun yeterli olmayacağını gayet iyi biliyoruz. Çünkü, globalleşen dünyada her yeni gün ortaya çıkan gelişmeler, yenilikler ve piyasa içi dalgalanmalar eşliğinde dünyayı bir noktada yakalamak durumunda kalıyorsunuz. Firmamız, 48 yıldır ekonomik alanda bir prestij, bir istikrar yakalamışsa bunu korumakla mükellefiz. Bunun için de azimle çalışmak kaliteden ödün vermemenin yanında ülke içindeki ve dışındaki gündemi takip ederek kendi üretimimiz içerisinde eriterek ortaya konan yenilikleri kendi fikir dünyamızda birleştirerek bir sentez yaratabiliyorsak başarı zaten kaçınılmaz oluyor.

Son olarak Nadir Metal Rafineri olarak gelecek hedeflerinizi ve varsa projelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Verdiğimizi hizmetin kalitesini sürekli iyileştirmeyi, geliştirmeyi ve bunu da en üst seviyede tutmayı görev edindik. Çabamız biz var oldukça devam edecektir. Hedefimiz, en iyi teknolojiyi kullanmak, çevreci kimliğimizi koruyarak, en iyi ve en kaliteli ürünü üretmektir; ancak bu şekilde dünya pazarında Türkiye’yi istediğimiz noktaya taşıyabiliriz.