Dünyanın en önemli mücevher fuarlarından Vicenzaoro Ocak Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yılda dopdolu geçti. Türkiye’den sadece Gold News dergisinin davetli olduğu fuarda 2017-2018 mücevher trendleri de açıklandı. 

Vicenzaoro Ocak Fuarı, 6 gün boyunca, 36 farklı ülkeden, bin 500 markaya ev sahipliği yaptı. 29 bin metrekarelik bir alana yayılan fuar, 9 salonda 6 alana bölünerek gerçekleşti. Fuarda markaların ürünlerinin yanı sıra metal işleme makineleri ve teknolojileri de dikkat çekti.  Vicenzaoro başta olmak üzere yıllardır yurt dışı fuarlarında sektörü başarıyla temsil eden Gold News dergisi mücevher dünyasının önemli aktörlerini buluşturan bu organizasyona Türkiye’den davet edilen tek yayın oldu. 
Dünyanın önde gelen Forecasting firmalarından The Futurist, Vicenzaoro Ocak Fuarı’nda 2017-2018 mücevher trendlerini anlattığı bir seminer gerçekleştirdi. Çok sayıda mücevher firması ve tasarımcıların katıldığı seminerde, kreatif direktör Paola De Luca, tasarım ve trendlerle ilgili önemli ipuçları verdi. 

2017 mücevher trendleri
Günümüz kadınları; artık eşlerinin alacakları 5 bin dolarlık mücevherleri beklemek zorunda değil. Çünkü, geleceğin trend takıları bu kuralı bozuyor! Trend avcıları, 2017’nin mücevher trendlerini çoktan belirledi. Büyük ve geniş küpelerin yanı sıra ear cuff küpeler popülerliğini koruyacak. Belli anlam taşıyan ve kişiselleştirilmiş takıların revaçta olduğu bir dönemdeyiz. Burçlar, uğurlu taşlar, şanslı sayılar örnek verilebilir. Tabii hepsi bu kadar değil! El yapımı mücevherler ve işlenmemiş taşlarla yapılan takılar da kadınların tercihi olacak. Deri, ahşap, sedef, oksitlenmiş metal gibi doğal hammaddeler geri dönüyor. Rahat, eğlenceli, kolay takılabilen ve makul fiyatlı tasarım ürünleri de kadınların beğenisine sunulacak.  
Anti-minimalist koleksiyonlar ve mavi taşlar…
Küpelerde uzun zamandır moda olan büyük ve tek tarafa takılan tasarımlar yine popülerliğini koruyacak. Sezona damgasını vuracak trendler arasında mavi taşlar, ham taşlar, barok inciler, mine işçiliği ve dev kolye, küpeler göze çarpıyor. Bunların yanı sıra dünyada mine işçiliğini uygulayabilen ustaların giderek azalması nedeniyle; mineli mücevherler özellikle koleksiyonerlerin radarında.  Bu arada avize taşlı, asimetrik tasarımların geri döndüğünün de altını çizelim.