Özgün ve kaliteli hollow fantezi takı grubuyla büyük beğeni kazanan MÇ Kuyumculuk, zengin ürün portföyünü dünyanın önde gelen mücevher fuarlarında alıcılarla buluşturuyor. MÇ Kuyumculuk firma sahibi Mehmet Çakar, kuyumculuk trendlerini farklılaşan tüketici beğenileriyle harmanlayarak tasarım gücü ve işçilik kalitesi yüksek modellere imza attıklarını söyledi.

Mesleğe nasıl başladınız?
Küçük yaşlardan beri bu mesleğin içerisindeyim. Çıraklıktan ustalığa mesleğin her kademesinde bulundum. 1995 yılında Çemberlitaş Arif Han’da üç ortak olarak kendi imalathanemizi kurduk ve sonrasında MÇ Kuyumculuk olarak yoluma devam ettim. İlk dönemlerde daha çok taşsız ve düz dediğimiz hollow modellerine ağırlık veriyorduk. Fakat, zamanla bunlara fantezi taşlı modelleri de ekledik.  Halen taşsız ürünlere İstanbul Vizyon Park’ta üretim hattımızda yer veriyoruz.

Ürün portföyünüzde neler var?
Bileklik, kolye, yüzük ve setler var. Fakat, bizim uzmanlık alanımız hollow. Piyasalarda artan taleple de müşterilerimize hollow bileklikler ve setler sunuyoruz.

MÇ Kuyumculuk olarak geliştirdiğiniz fantezi modellerinizin rakiplerinizden farkı nedir?
Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyoruz. ‘MÇ Kuyumculuk’ olarak hep ilklere imza atıyoruz.  Dünyadaki takı trendlerini çok iyi izliyoruz. Sadece kuyumculukla ilgili değil, diğer sektörlerdeki güncel gelişmeleri de takip ediyoruz. Trendleri ve tüketici beğenilerini harmanlayarak kendimize has tarzımızı takılarımıza yansıtıyoruz. Bizi diğer firmalardan ayıran özelliklerimizden biri de tasarımdaki özgün kimliğimizdir.

MÇ ürünleri iç ve dış piyasada nerelere ulaştırılıyor?
İç piyasada Ege, Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerine gidiyoruz. Doğu Bölgesi’ne henüz çok giremedik; ancak Türkiye’nin her yerine ulaşmak istiyoruz.  Firma olarak en çok ihracatı Orta Doğu ülkelerine yapıyoruz. Bunun yanı sıra Avrupa ülkeleri ve Amerika’yla da ticaretimiz var.

Yurt dışında hangi fuarlara katılıyorsunuz?
Dubai, İtalya, Hong Kong ve Las Vegas fuarlarına katılıyoruz.

Kaliteli işçilik ve yenilik, MÇ Kuyumculuk için ne anlam ifade ediyor?
Bu işe başladığımız günden beri, işçilik kalitesine büyük önem veriyoruz.  Biz işçilik kalitemizden ve fiyatlarımızdan ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz.

2018 yılında en çok talep gören ürün grupları neler oldu? Yeni yılda model ve koleksiyon çalışmalarınız nasıl olacak?
2018 yılında fantezi hollow diye tabir ettiğimiz ürünlerimiz, aynı zamanda iki buçuk yıldır kelepçeli modellerimiz ilgi görüyor. Biz de bu modelleri geliştirerek üretime devam ediyoruz. Biz, bu mesleğe hollow ile başladık; ama zamanla bilezik, yüzük, küpe gibi farklı ürün çeşitlerine de yöneldik. 2019 yılında müşterilerimizi yeni modellerle buluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.