Tasarımcı Özlem Tuna, The Gemmological Association of Great Britain firmasının organize ettiği Gem-Empathy Award yarışmasında 4,14 karat özel kesim turmalin taşı için tasarladığı ‘Dalların Dansı’ adlı yüzükle birinci oldu. 

Gem-Empathy Award yarışmasına ‘Dalların Dansı’ yüzük tasarımıyla katılan tasarımcı Özlem Tuna, Londra’dan birincilik ödülüyle döndü. Tuna, Journey To The Moon koleksiyonunu sergilemek amacıyla 3-5 Eylül 2017 tarihleri arasında Londra Olimpia’da düzenlenen International Jewellery London’a (IJL) katıldı. Fuarda sergilenen koleksiyonunda Ay’ın 5 halini tasarlayan Tuna, 26 parçadan oluşan koleksiyonunda altın, sedef ve pırlanta kullandığını belirterek, özellikle porselen mikro mozaik, karbon fiber ve altın kullanarak üretilen tasarımlarının çok farklı bulunduğunu ve beğenildiğini söyledi. Tuna, Gem-Empathy Award yarışmasında tasarladığı yüzüğün 1. seçilme hikayesini de şöyle anlattı:“Londra’daki mücevher fuarına, Özlem Tuna markasının Journey To The Moon koleksiyonuyla katılmak için başvurmuştuk. Orada designer bölümünde stand açtık. Tabii, fuardan 1 ay önce de The Gemmological Association of Great Britain firmasının düzenlediği Gem-Empathy Award yarışması için tasarımcıların konularını belirleyeceği bir tasarım yapmamızı istediler, biz de 1 ayda tamamlayıp gönderdik ve ilk 4’e girdik. Fuara gidince de birinci olduğumuzu öğrendik. 4,14 karat özel kesim turmalin taş için tasarladığım 18 ayar altın turmalin taşlı yüzük, yarışmada birinci seçildi.” 

Doğadan esinlendi
Birincilik ödülü alan yüzüğü tasarlarken doğadan esinlendiğini ifade eden tasarımcı Özlem Tuna, “Doğadan çıkan bir taşı teknolojiyi kullanarak ilginç bir kesim yapmışlar, bense doğa ve teknolojinin birleşimini tekrar doğayla birleştirme ve dans ettirmeyi düşünerek yaptım. O yeşil renk ve zig-zag kesim bana doğayı anımsattı. Doğadan esinlenmek istedim. Ve ismini ‘Dance of Branches’ (Dalların Dansı) koyduk. Londra’dan İstanbul’a bir ödülle gelmek heyecan verici oldu, çok mutluyum. İstanbul’da atölyemizde büyük heyecan içinde ortaya çıkardığımız ürünlerin yurt dışında ilgi görmesi çok keyifli bir duygu. Fark ettim ki,  işte o zaman tasarım ve üretim içinde yaşanan tüm zorluklar unutuluyor. Şimdi tasarladığım yüzüğü üreteceğim ve farklı fuarlarda sergilenmesi için Gem-A firmasıyla işbirliği yapacağız.” şeklinde konuştu.